Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hanko,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:51)

špinění samo o sobě nemusí nic znamenat.Normální sice není, ale stává se. Stejně tak ještě nemusí nic znamenat negativní test. Ale spíš se smiřuj s tou horší eventualitou a držím palce na příště.

Piti

(webmaster, 29. 8. 2008 12:45)

návod je na těchto stránkách

Sisko,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:44)

hlen a čípek - dost individuální, ale zpravidla - hlen hustý, bílý, velké množství, čípek uzavřený a vysoko posazený

Renato,

(webmaster, 29. 8. 2008 12:41)

to se těžko odhadne po internetu, těhotná být samozřejmě můžeš.

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 28. 8. 2008 22:25)

Dobrý večer já bych se jen optala na to že me bolý břicho a mám bolesti v zádech a mám BT pořád zvýšenou 37,2a uš to trvá asi mesíc a delala jsem si tehotenský test a byl negatyvní tak co to asi může bejt jo a chodím strašne moc často čurat mám pocit že mám plnej močák a vyčurám sotva male štamprdle prosím porat te

Rok se snazime o miminko

(Piti, 28. 8. 2008 21:08)

Rok se snazime o miminko a ne a ne se to podarit,poradte mi co mam delat,prosim.

IVF

(Hanka, 28. 8. 2008 19:59)

Dobrý den, jsem po IVF a dnes po 14 dnech po transferu embryí jsem si udělala test a byl negativní. Týden po transferu jsem začala lehce špinit, spíš takový hnědý výtok. Je špinění normální??? Samozřejmě, že jsem jednu čárku na testu obrečela a příjde mi, že se mi svět zhroutil.
Děkuji Hanka

Čípek a hlen běhěm cyklu

(Siska, 28. 8. 2008 14:14)

Dobrý den, velmi Vás poprosím o radu. S manželem se snažíme o druhé miminko. Jelikož měření bazální teploty s naší dračicí nepřipadá v úvahu, snažím se tedy orientovat podle hlenu a velikosti čípku. Chtěla jsem se zeptat, jaký hlen by byl v případě těhotenství a jak by vypadal čípek. Jsem v 22 dni cyklu, a ráno mám čípek veliký a v poledne zase téměř žádný. Hlen mám poslední týden takový mírně zakalený, kluzký a mírně tažný. Velmi děkuji za odpověď Siska

Janě

(Barča, 28. 8. 2008 14:10)

S tím jsem počítala, ale Ha jsem vysadila už v lednu a to mi přijde jako dost dlouhá doba....
Ale co jsem se tak pídila, tak to bude asi zpoždění způsobené tím Norethisteronem:-(

Barči

(Jana, 28. 8. 2008 14:01)

Ještě chvíli vyčkej. Po vysazení HA to občas s menstruací zamává. Někdo otěhotní hned v dalším cyklu, někdo za 2 roky. Nenechej se odradit, pokud to tentokrát nevýjde.

Těhotenství nebo rozházený cyklus?

(Barča, 28. 8. 2008 13:39)

Ještě jsem zapomněla dodat, že mám stále buď čirý nebospíš bělavý výtok bez zápachu, který je většinou těsně po MS...

Těhotenství nebo rozházený cyklus?

(Barča, 28. 8. 2008 13:37)

Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu nebo alespoň názor.
Už pár měsíců neberu HA, ale cyklus jsem díky ní měla dost rozházený, jednou jsem byla i na vyvolání. Došlo to tak daleko, že jsem v různých intervalech a délkách jen špinila ale klasickou MS neměla třeba 2 měsíce. Gynekoložka mi tedy předepsala Norethisteron na deset dní, po němž by měla MS nastartovat. Nejdřív se mi do něj kvůli množství edlejších účinků nechtělo, pila jsem kontryhel...ale špinění nepřestávalo, a tak jsem 11. 7. začala s Norethisteronem. Po dobráníjsem 24. 7. dostala MS. Doufala jsem, že se to spraví, ale ani teď 35 DC MS nedorazila. 30 DC jsem si dělala test, negativní. Stále mě chvílemi píchá v podbřišku a pobolívají prsa a bradavky, což většinou doprovázelo MS. Myslíte si, že by se mohlo jednat o těhotenství? Nechce se mi rozhodně zatím k Dr., protože tam vše většinou řeší vyvoláním či jinými hormony.
Děkuji předem za reakce a omlouvám se za délku příspěvku.

jsem konečně těhotná?

(Renata, 28. 8. 2008 11:26)

dobrý den,
s manželem se snažíme o miminko, zatím neúspěšně. Poslední týden je mi zvláštně, bolí mě záda, celé tělo, tupá bolest hlavy, zvýšená teplota, takový pocit, jakoby se o mě pokoušela chřipka. Tento stav však trvá skoro týden, takže si myslím, že pokud bych měla být nějakou virózu, dávno by už propukla. Na vašich stránkách jsem si četla příznaky těhotenství, tak si říkám, jestli nejsem náhodou už těhotná. Pocit na zvracení nemám, ale stačí když vyjdu schody, točí se mi hlava a je mi tak nějak divně. Jaký máte názor na to vy? Díky za odpověď. Hezký den :-)

Miladě

(jana, 28. 8. 2008 0:53)

ale raději bych měla napsat,ať si o tom nastuduješ nějakou literaturu,ať pak nejsi naštvaná,že to nevyšlo. Mě to tak vyšlo, mám kluka i holku. Taky není prý špatná pomoc astrologie.

pro Miladu a jiné -recept na holčičku

(jana, 28. 8. 2008 0:47)

jestli chceš holčičku, tak to se musíš s partnerem milovat každý den, hned po menstruaci.jedině tak docílíš toho, aby v tobě spermie čekaly na vajíčko. Klučičí uhynou a zbydou jen ty holčičí. A pak dojde k ovulaci, vajíčko se vydá na svoji pouť a na ně již budou spermie čekat (XX vydrží déle, ale jsou pomalejší, XY jsou rychlé, ale také rychleji hynou).Pokud chceš kluka (což ty nechceš, ale i pro ostatní)- je to těžší. To opravdu musíš vědět, kdy máš ovulaci a milovat se až těsně po ní. Vajíčko už se vydalo na pouť a čeká a najednou k ní doplují ty rychlé, hbitější spermie a je z toho kluk.
A holčička- ta se musí stihnout před tou ovulací!!!Spermie musí čekat na vajíčko.Existují ovulační testy, pokud to máš po 25 dnech, máš ovulaci kolem 12.dne, ale pokud to chceš úplně přesně - lze zakoupit v lékárně. a nebo lze také sledovat bazální teplotu-ale to chce trochu cviku (čímž Tě nechci podceňovat). Taky lze ovulace poznat podle většího sekretu z pochvy, někdo má bolest v podbřišku. Hodně štěstí!!!JanaLenčo,

(webmaster, 27. 8. 2008 0:54)

to je od tebe hezké a jsem ráda, že to dopadlo k tvé spokojenosti :-) Přeju krásné a pohodové těhotenství.

Jitko,

(webmaster, 27. 8. 2008 0:53)

jen podle poklesu BT se toho moc nedá poznat. Těhotná bys být klidně mohla, jestli nechceš čekat, tak si udělej test

Mili

(webmaster, 27. 8. 2008 0:51)

Pročti si stránky a určitě najdeš odpověď na to, jak si vypočítat plodné dny a všechno ostatní

Tak jen jedno ... :-)

(Lenča, 26. 8. 2008 21:38)

Ahoj webmaster,tak už konečně vím kolik miminek bude.Jak už jsem psala bylo podezření na dvojčata a je tam jen jedno.Jsem hrozně moc šťastná,pač doma už jedno dítko mám a když jsem dneska na ultrazvuku slyšela jak ji/jemu ťuká srdíčko no byl to nádherný pocit.Jinak děkuji ti za rady,které jsi mi dala ... a ostatním snažilkám přeji hodně štěstí,aby se to povedlo .... ahojky

Můžu být těhotná i při poklesu BT?

(Jitka, 26. 8. 2008 9:27)

Dobrý den, moc prosím o vaši radu, snažíme se o druhé miminko, u prvního se zadařilo spontánně až po 14 měsících. Mám pravidelnou MS a nyní 1 den meškám, zhruba týden po ovu mě začala bolet prsa a mám občasné píchání večer až jako menstruační křeče v břiše, měřím BT a ta se 13 dní po OVU držela nad 37.1, ale včera ráno klesla na 36.9 a dnes ráno je stejná, MS zatím nikde, ale před chvílí jsem na kalhotkách i na papíru objevila takový hustý bělavý výtok a bylo ho hodně, v podbříšku mám pořád divné pocity a mám trochu obavy co to znamená, při pokledu BT po d 37 jsem vždy do několika hodin dostala MS. Děkuji za opdověď.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »