Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nadeje

(lusienda, 10. 9. 2008 21:41)

prosim vas chtela bych se zeptat hrozimi potrat pokud hcg v moci a krvi klesne.je to stoprocentni kdyz bude nizke?ani srdecnni odezvy nejsou a jsem asi v 4-5tt dekuju.

odpověď

(Pro Lenule, 10. 9. 2008 19:57)

My si také moc přejeme miminko, a abych na to nemyslela, soustředím se na práci, zahrádku, jezdím na kole a přečtu si nějakou pěknou poziticní knížku. Rozhodně se musíš také snažit uvolnit, třeba je to tím napětím... ahoj

...

(Lenule, 10. 9. 2008 18:59)

dekuju za odponedi,ja uz jsem s toho vazne zoufala a nevim co delat kdyz ta rouha je silna:(:(

odpověď

(Pro Lenule, 10. 9. 2008 18:05)

V procentech se to nedá říct je to hodně individuální. Šance je , ale je to velice sporné. Říká se, že pokud se někdo miluje denně, tak nestihnou vyzrát spermie u muže a nejsou třeba tak rychlé. Prý stačí milování ob den. My se také snažíme o miminko, a milujeme se také buď každý den, nebo ob den, a zatím se to nepovedlo... Takže ti to stoprocentně neřeknu...

dotaz

(Lenule, 10. 9. 2008 15:43)

jeste bych se rada zeptala co se tyce toho ze mohu otehotnet i kdyz mam nepr.menstruaci,jake je tu asi procento otehotneni kdyz s pritelem spime bud denne nebo ob den???

btt

(Tina, 10. 9. 2008 15:19)

dekuji za odpoved,ale bohuzel ja mivam tak tyden pred menstruaci hodne podobne priznaky jako v tehotenstvi,takze to stejne na sobe nepoznam,zbyva mi vzdy jen cekat jestli se menses dostavi nebo nikoliv.

Tino,

(webmaster, 10. 9. 2008 14:41)

řídit se jenom bazální teplotou není moc spolehlivé, teplota může být totiž ovlivněna spoustou faktorů a kromě toho je to naprosto individuální záležitost, takže musíš sama dobře poznat svoje tělo, abys mohla vyvodit nějaké závěry. Kromě toho tak dlouho před MS se z BT těhotenství nepozná ani náhodou.

Petro,

(webmaster, 10. 9. 2008 14:37)

šance je

Lenko2,

(webmaster, 10. 9. 2008 14:34)

rok je ještě normální doba. Doktor ti dělal veškeré vyšetření, i na průchodnost vejcovodů? Kvalita spermatu se samozřejmě měnit během let může, takže ani dítě tvého přítele není záruka, že je dnes vše stoprocentní. Co se týče Vitatoniku a Fytotoniku, tak si z jejich složení nedokážu dost dobře představit, jak by mohli napomoct otěhotnění. Je to další dobrý marketingový tah jisté dealerky Anny, která všude na internetu píše, jak dva roky nemohla otěhotnět a najednou s Vitatonikem a Fytotonikem to bylo hned :-)))

Pro Lenku IUI

(webmaster, 10. 9. 2008 14:27)

Lenko, IUI se v podstatě ničím neliší od normálního oplodnění, proto máš naprosto všechny dotazy zodpovězeny v článku na této straně. Pokud podstupuješ takovýto zákrok, tak by možná nebylo od věci něco si o něm i něco přečíst, ušetřilo by ti to minimálně ty otázky, které jsi tu doteď napsala

DÁVEJTE SI ODLIŠNÉ NICKY

(webmaster, 10. 9. 2008 14:23)

Lenka, Lenka M., Lenule, Monika, Monicka, MONIKA..a všechno za sebou,kdo se v tom má vyznat, snažte se vymyslet něco jiného!!!!

btt

(Tina, 10. 9. 2008 14:20)

dobry den,mela bych prosim dotaz,Jiz 12 den si merim kazde rano btt a kazde to rano mam btt nad 37,3-37.5. a menstruaci ocekavam 16.9. je mozne byt tehotna?kdyz je teplota porad tak vysoka? Opravdu merim pravidelne kazde rano ve stejnou dobu a v klidu.nebo muze byt teplota vyssi diky ocekavane menses? predem moc dekuji a vsem drzim palecky at uz maji vytouzena miminecka.Nam to nejde uz rok.....

šance

(petra, 10. 9. 2008 13:04)

Ahojky, myslíte si, že mám ještě nějakou šanci, že se to povedlo, když jsem 11.den po ET(bez PK) a testy jsou zatím negativní? Beru utrogestan a od včera příznaky příchodu MS, ale utrogestan ji asi brzdí. Tak nevím, jestli se do pátku ještě může i natestu objevit //. Děkuji

mimi

(Lenka, 10. 9. 2008 10:48)

Ahojky právě jsem si přečetla, že když přestanu pít kávu a začnu s pitím fytotoniku a vitatoniku tak se dostanu rychleji do jiného stavu. Pokoušíme se už rok a už přestávám věřit, že se to někdy povede. Doktor mi řekl, že jsem zdravá a můj přítel určitě také má osmiletého chlapce. Může se plodnos měnit u mužů během pár roků.

odpověď

(Pro Lenule, 10. 9. 2008 7:47)

Pokud máš nepravidelnou menstruaci, i přesto je možné otěhotnět. 5 měsíců není žádná dlouhá doba. já mám také nepravidelnou menstruaci a každý den ráno si měřím bazální teplotu- pomáhá to, protože víš, kdy ovulace proběhla, či ne. Také existují ovulační testy, ale při nepravidelné menstruaci by jsi se asi nedoplatila, protože je těžké se do toho strefit. Lékař ti také může udělat ultrazvuk a tak zjistit, zda ti narůstají folikuly a podle její velikosti ti určí, kdy by mohla ovulace nastat.Ahoj

odpověď

(Pro Lenka M., 10. 9. 2008 7:42)

O té kyselině listové by jsi se měla domluvit s lékařem, jestli ji máš brát, protože bereš i jiné léky od něj předepsané. Na to se zeptej lékaře, aby jsi jí zase nebrala moc. jinak pokud chodíš k lékaři pravidelně, tak on ví, jak ti pomoci. Pokud ti však ale není něco nejasného, tak by ti měl všechno zodpovědět on.

nepravid.m

(Lenule, 9. 9. 2008 15:20)

hezky den preji s pritelem se snazime uz 5 mesicu o miminko cetla jsem tady ze nektere holky berou na srovnani utrogestan jako ja,teda nemela jsem to prvni mesic po praskach na den asi o tyden mi to prislo jeste pozde.Je mozne otehotnet i pri nepravidelne menstruaci?nikdy jsem nebrala antikoncepci protoze jsme byla v poradku az ted s emi to rozhodilo,je mozne otehotnet kdyz s pritelem spime ob den?je mozne se trefit takto do ovulace?nebo jak poznam zda vubec ovulaci mam????dekuji za rychlou odpoved

...

(Lenka M., 9. 9. 2008 15:10)

Děkuji za odpověď.Hold to někdo nese hůře že nemůže zapadnout,snažila jsme se jíst vitamínky a dnes jsem dobrala poslední pilulku kyseliny listové,nevím zda si koupit další aby to nějak neuškodilo a nebylo toho moc.Jinak držim pěsti všem snažilkám.....ještě se zeptám nebylo by tedy lepší zajit k doktorovi a nějak to prokonzultovat?teď jsem měla zánět moč. měchýře a bojím se aby i toto nevedlo k tomu že se nedaří

IUI

(Lenka, 9. 9. 2008 13:14)

kolikátý den po IUI by mohl eventuelně vyjít těhotenský test?byla jsem na IUI 1.9.,děkuji

Díky neznámé

(webmaster, 9. 9. 2008 10:50)

pisatelce za pomoc s odpovídáním na dotazy. Odpovědi jsou super :-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »