Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ještě jednou

(Renata, 23. 9. 2008 10:36)

Už jsem včera psala a jak to čtu o měření teplot tak tgy jsem si měřila asi před 12 lety až jsem měla mimoděložní těhotenství a vzali mi oba vejcovody,tak od té doby měřit nemusím.Dneska jsem měla 37.1,ale ráno,včera jsem se měřila odpoledne.

Tester Lady Q

(Vanda, 23. 9. 2008 9:20)

Chtěla bych se Vás zeptat, jaký máte názor na Ovulační tester Lady Q Scope? Dozvěděla jsem se o něm od známých, kterým se podařilo po půl roce otěhotnět. Je to opravdu spolehlivé, zjišťovat ovulaci ze slin? A dá se tímto testem přesně určit den ovulace.Děkuji předem za odpověď.

HURAAAAAA

(Dita, 22. 9. 2008 17:10)

ZDRAVIM vsechny snazilky a zoufalky....Dnes potvrzeno me tehotenstvi,cysta 2cm opravdu neni problem a da se s ni krasne otehotnet,jen chci jeste dodat,ze jsme se snazily o miminko rok,pak uz jsem to po 11mesicich vzdala (pocitani plodnych dnu,mereni teploty a trefovani se do toho),uz nas to psychycky unavovalo a pak ty zklamani kazdy mesic kdyz jsem to dostala,tak po 11mesicich jsem rekla Stop.Nahodou jsme odjely na chatu,milovali jsme se z lasky a ja uz ani nedoufala a ono TO FAKT KLAPLO!!!! Pokud muzu doporucit a rict z vlastni zkusenosti,zkuzte se vykaslat na nejake pocitani a milujte se z lasky a v pohode,prestante na to myslet,jako ja a uvidite ze to pujde mnohem lepe.Drzim vsem palce a preji kazde,ktere to nejde at je pak stastna jako ja a muj pritel prave dnes.Je to krasny pocit po te dlouhe dobe a jak vidite tak rok neni dlouha doba,rekla bych,tak normal....papa Dita

Mám vaginální teplotu 37.6,jsem těhotná?

(Renata, 22. 9. 2008 13:42)

Dobrý den,jsem 5.den po KETU.Asi po 3 dnu mě pobolívají prsa a zdá se mi že je mám i trochu zvětšnéa sem tam se mi zatočí hlava.Dnes jsem si měřila vaginální teplotu a její hodnota byla 37.6.Jsem hrozně netrpělivá,ale mohla bych být těhotná?Mám už 2-letou dcerku po IVF,ale žádné takové příznaky jsem neměla.Děkuji.

těhotenství???

(Iveta, 22. 9. 2008 7:22)

chtěla jsem se zeptat, jestli musí mít každá žena nějaké známky těhotenství před očekávanou menstruací??? Ještě by mě zajímalo, jestli když má žena při měření bazální teploty 8 den po ovulaci pokles z 37. na 36.5 jestli to může být také nějaká známka otěhotnění... snažíme se už rok a pořád se nedaří...

Dito,

(webmaster, 22. 9. 2008 0:08)

normálně bych na to moc nesázela, protože cysty jsou prevíti. Ovšem ta sílící druhá čárka během několika dnů zní dost slibně, pokud sílí opravdu výrazně a děláš si ten samý druh testu,tak by to těhotenství být mohlo. Napiš, jak to dopadlo, ostatní se stejným problémem se určitě rádi dozví konec příběhu

Lenko,

(webmaster, 22. 9. 2008 0:03)

zjistit se ovulace dá i jinak než měřením bazální teploty, viz. rubrika Trocha techniky. Vědět, kdy máš ovulaci, je základ k tomu, abys mohla otěhotnět.

...

(Lenka Praha, 21. 9. 2008 20:40)

dekuji za odpoved ale ja sama nevim zda ta ovu probiha ci ne a to nijak nezjistim krom tedy mereni bazalni teploty ze?

odpověď

(Pro Ditu, 21. 9. 2008 17:23)

Pokud není způsobená nedostavená menstruace cystou- která může ovlivnit pozitivní těhotenský test, tak by jsi měla být těhotná... doktorka ti řekne více...

odpověď

(Pro Lenka Praha, 21. 9. 2008 17:22)

Já mám s manželem úplně stejný problém, a pokud ti probíhá ovulace, tak není problém otěhotnět... nám se to ale také ještě nepodařilo... Ale teprve po roce neotěhotnění je známka, že se něco děje. rok zkoušení je běžná věc...

odpověď

(Pro HCG, 21. 9. 2008 17:18)

Vím, že jsi zoufalá, ale po 2-3 hodinách je test nefunkční, prostě neplatí...

.....

(Lenka Praha, 21. 9. 2008 14:14)

Dobrý den ráda bych se zeptala zda mohu otěhotnět i přes nepravidelnou menstruaci,s přítelem se snažíme už půl roku a stále nic,děkuji za odpověĎ

???

(Dita, 21. 9. 2008 13:22)

dobry den,pred pul rokem jsem byla na preventivni prohlidce,byla mi zjistena mala cysta,ktera pry neni na zavadu.Pred tydnem ocekavene menstruace se objevil test dokonale pozitivni,tak jsem sla k doktorce,ale ta mi rekla ze je jeste brzy ze na ultrazvuku nic neni,at prijdu za tyden,ale zjistila mi tam 2cm cystu a rekla ze to muze byt spojene s tehotensvim.Od menses uz mam tyden zpozdeni,testy jsou den ode dne silnejsi a dokonale pozitivni,uplne hned uz se tam ukazuje druha carka,mam strasne natekla prsa,nechutenstvi,chripkove stavy a vcera vecer jsem poprve zvracela.Snazily jsme se o mimi rok,tak ted pevne doufame ze to vyslo.zitra jdu k doktorce,tak jsem strasne nedockava ,jestli uz to videt bude.Zitra je to tyden co jsem to nedostala,a to jsem VZDY mela uplne na den presnou menses. Muze cysta ukazovat cim vice a vice pozitivni test? tim jek to hcg roste tak mam silnejsi carku,dnes uplne max,ze uz to snad ani vice nejde.....dekuji

HCG a zoufalství

(hcg, 21. 9. 2008 10:17)

můžu se zeptat,kdo odpovídá na otázky?a asi jsi nečetla pečlivě můj dotaz,protože kdyby ano,zjistila by si,že jsem si test dělala ještě před tou injekcí

odpověď

(ještě pro HCG, 21. 9. 2008 8:45)

Pokud jsem si to přečetla ještě jednou a pečlivěji, tak se ti tam druhá čárka objevila na testu až po dvou až třech hodinách???.... promiň, ale pokud jsi četla příbaloví leták z těhotenskému testu, tak by jsi věděla, že to je doba tak dlouhá, že ten test už neplatí!!!

odpověď

(Pro HCG, 21. 9. 2008 8:42)

Obávám se, že těhotná rozhodně nejsi... pokud ti lékař řekl, že těhotná nejsi, tak je to pravda... navíc ta slabounká čárka mohla být ovlivněna právě tou injekcí, co jsi si píchla... vím, že je to hrozné čekání na těhotenství, ale nesmíš z toho být tak psychivky na dně, protože tím se to ještě zhoršuje... držím palečky

odpověď

(Pro Lenku, 21. 9. 2008 8:39)

Teoreticky by se ti mělo na testu ukázat po 14 dnech zda jsi nebo nejsi těhotná, ale jsou vyjímky, kdy se to ukáže až později...

HCG a zoufalství

(hcg, 20. 9. 2008 19:41)

chci se zeptat,1.září jsem podstoupila IUI,18.9 jsem začala menstruovat,zkusila jsem těhotenský test,ale negativní,tak jsem pro jistotu zašla na krevní testy a tam mi sdělili,že výsledek je také negativní,dnes ráno /20.9/ jsem začala píchat menopur,pro další stimulaci na IUI,ještě před píchnutím jsem zkusila těhotenský test,po 10 minutách byl negativní,ale zhruba po 2-3 hodinách jsem tam viděla úplně nepatrnou slabou čárku,spíše nepatrný stín druhé čárky,je možné,že se jedná o těhotenství?Ms jsem měla jen 2 dny a dnes 3.den jen špiním,co by se stalo,kdybych píchala menopur a byla přesto těhotná?mohlo by to ublížit plodu,když se nastimulují vaječníky?moc děkuji,k lékaři jdu až 26.9 na ultrazvuk folikulů

Oplodnění

(Lenka, 20. 9. 2008 19:05)

DOBRÝ DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JESTLI 14DNÍ PO OPLODNĚNÍ BY MI TĚHOTENSKÝ TEST POTVRDIL TĚHOTENSTVÍ...DĚKUJU MOC ZA ODPOVĚD

odpověď

(Pro Barču, 20. 9. 2008 14:30)

Já myslím, že by jsi těhotná být mohla. Pokud máš stále vysokou teplotu a měla jsi takové ,,jiné" krvácení než je menstruace a jen jeden den, že by se to mohlo povést. Možná se ti teprve to vajíčko zahnízdilo v děloze, proto je test negativní. musíš ještě vydržet pár dní, protože doktorka by to stejně taky nepoznala... držím palečky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »