Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

miminko

(Monika, 21. 12. 2008 17:36)

Ahoj holky, v pondělí jsem si dělala těhotenský test a byly tam dvě čárky :-) Poslední MS 10. 11. Jenže mě pořád trošku píchá v podbřišku a včera jsem trošku špinila (ale fakt malinko). Možná to bude proto, že jsme se s přítelem milovali (ale žádná divočina). Ke své gyn jdu aaaaaž 13. ledna. Nemáte náhodou podobné zkušenosti? Je vše OK? Děkuji za odpověď, Monika

mimi

(Lůca, 19. 12. 2008 17:58)

Ahooj,no tak to je super:-)) a nebuj ,dr.říkaji jeden potrat žádný potrat..já vim,zní to blbě,ale ja jsem minule o to přišla v 7týd. netlouklo srdíčko a teď jsem taky plašan! Tak sedrž to zvládneme..jsem silný ženský néé coo !! Pa Lucka ps:a jak se jmenuješ?

Lenče :-)

(Lůca, 19. 12. 2008 17:55)

Ahoojky..tak hláim ,že mě dneska přepadla ranní úžasná nevolnost,ale nevim nevim proč se tomu říká "ranní" když mně bylo zle ještě kolem páty odpol. Nic jsem celej den nejedla ani nepila,to mně to pěkně začíná !! Blééé,tak snad si to vychutnám teď na a na vánoce si budu dopřávat dobrůtky :-) Tak papa Krásný svátky VŠEM!!! Lucka ps:ale jinak opravdu pomáhají zárvor.lízátka a pak ledová kola :-) až Vás to taky potká!

Lůce:)

(Lenča, 18. 12. 2008 22:34)

Ahojky tak vidis to je fajn :) ja uz na sonu byla a dnes jsem 5+6 a maly ma dva milimetry videla jsme tam tu uzasnou cernou tecku :) jinak jdu na kontrolu az 7 ledna jelikoz zitra odjizdime k rodicum na vanoce:)takze hodne stesti maminko :)kazdopadne pis jak na tom jsi i nadale :)

mimi

(pro Lůcu, 18. 12. 2008 20:33)

Ahoj Luci tak sem dneska byla na ultrazvuku a byl tam ten náš kulihrášek vidět =o) tak snad asi bude všechno dobrý doktorka říkala že zatím je všechno v naprostém pořádku.Jenže loni jsem o mimi přišla týden po 1. kontrole tak mám pořád strach =o( Tobě přeju ať jste oba v pořádku a pokud budeš chtít tak se ozvy zatím ahoj

"zoufalství" Máje

(Lůca, 18. 12. 2008 16:45)

Ahojky,nej by bylo si dojít nechat nabrat krev,ať víš na čem jsi!! Ale myslim si ,že by už tam být dvě čárky měly...!! tak pa L.

Pro Lenču

(Lůca, 18. 12. 2008 16:43)

Ahoj Lenčo,tak jsem dneska byla na sonu a je tam malinký miminko,ale minule jak jsem byla těhule tak to bylo na začátku taky dobrý a pak v 6-7 týd.kdy má začít tlouct srdíčko,tak netlouklo. Tď jsem 5+4 tak jdu ještě 23.12.a snad by to mohlo být už vidět..no čekání je šíílený!! A co ty?? Už jsi byla na sonu?? Pa pa Mějse směj se :-)) To zvládneme!!! Lůca

zoufalství

(Maja, 18. 12. 2008 9:41)

Ahojte, potřebovala bych poradit. Je už to 38dní od poslední MS. Dnes ráno jsem si dělala test a byl negativní. MS stále nikde. Stále doufám, že se ty dvě čárky ukážou.Ale není už pozdě? Neměly by tam už ty čárky být? Moje MS je nepravidelná, ale nikdy se tak neopozdila. Jsem zoufalá. Díky za každou odpověď.

Petře

(¨Pavla, 16. 12. 2008 14:42)

ahoj,neda se otehotnet leda ze by ti strcil prsty dovnitr ale i to je ne velmi pravde podobne

rada

(Petra, 16. 12. 2008 12:20)

Ahojky,asi hloupé, ale dá se otěhotnět, když mi přítel ejakuloval na bříško a poté prsty od spermatu mě dráždil v pochvě?díky

Lenča

(Pro Lůcu, 15. 12. 2008 12:44)

je to tam,krev pozitivni ted staci aby se maly ukazal na ultrazvuku :)

oprava

(malina, 15. 12. 2008 12:15)

omlouvám se - neotočený kalendář... :-) - MS by měla přijít 17.12.

můžu ještě doufat?

(malina, 15. 12. 2008 11:54)

ahoj snažilky, chtěla bych vás poprosit o radu. už nějakou dobu se s přítelem snažíme o mimi, ale zatím nic, tenhle měsíc mě ale tak hrozně bolí prsa, že mě to i kolikrát v noci vzbudí, včera mi začal takový divný narůžovělý výtok, ze skleničky alkoholu se mi udělá nevolno, BT 37,6 bez odečtu. MS by měla přijít 10.12., ale dnešní těhot. test (10 mg/Ug)byl negativní. myslíte, že ještě můžu doufat, nebo si příznaky jen namlouvám?...díky za odpověď, m.

nejistota

(Martina, 15. 12. 2008 11:23)

Ahoj a zdravím všechny. Moje poslední MS byla 10.11.,
test dnes negativní....MS nikde. A to má být člověk v klidu a nemyslet na to. Nejde to.

Jo nebo ne?

(Péťa, 15. 12. 2008 9:28)

Ahoj zdravim všechny.Už nějakou dobu tady sleduji vaše diskuse a přijde mi to strašně fajn.Už 7 měsíců se snažíme o mimčo a nic.V tomto období 7měs. jsem měla cystu 5cm,která sama zmizela a ještě nějaké další problémy.Ted jsem v poho,ovulace chodí ale pořád nic.Už jsem tak zklamaná pokaždé když to dostanu,že nevím co dělat.Ale naděje tu stále je,protože včera jsem čekala na MS a zatím nic.Dnes ráno jsem si dělala test ale taky nic.Myslíte že můžu být těhotná(bolí mě břicho,BT 36,9,bolesti prsou.) nebo mám jen zpoždění,když test vyšel negativní.Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Pro Lůcu

(Lenča, 14. 12. 2008 10:41)

No čekání je hrozný,ale někdy to za to stojí...každopádně co se týče těch bolestí a tak,tak to už mě ani tak netrápí pomalinku to odeznívá a spíše mi to teď všechno střílí do páteře což není příjemné...no abyh pravdu řekla tak mám celkem obavy aby šel prcek na ultrazvuku už vidět nechci aby doktor dělal hned závěry...přeci jen jsem to dostala naposledy toho 7.11. ale snad to bude ok.Teď spíše nemůžu večer spát,netrápí mě myšlenky,ale nemůžu prostě usnout a je mi děsné vedro a navíc šílim s těch bradavek jsou dost citlivé .... snažim se sledovat i Bazalní T. což je pořád stejné nad 37..takže to je OK...takže přeju aby Ti to taky vyšlo:) jinak já jsem z Prahy :)

Pro Lenču

(Lůca, 14. 12. 2008 9:22)

To jsem ještě já :-) Jsem se chtěla zeptat odkud jsi?? Já Plzeň! Tak paa L.

Pro Lenču

(Lůca, 14. 12. 2008 9:21)

Ahooj,no já nejsem žádná vysloužilá mamina,minule jsem musela na potrat,že nebylo slyšet srdíčko a bylo to kolem 7týdne. taky mě pobolívalo na jedné straně i malinko teď,dr.říkal,že tam stačí malý srusty po cystě třeba o ktere ani nemusis vedet a jak jsou to hormon.změny tak to tam pracuje,natýká a táák...!! Mě taky bolí jako při menzes,ale míň,prostě vim o podbřišku! Nebuj to zvládneme,já bych taky byla šťastná,kdyby mně to vyšlo,ty Vánoce jsou Vánoce :-)) Hned bych si dala o kousek vanočky víc a bylo by mně to fuk!! Tak se drž!!Pa paa Lucka Ps:to čekání je děs,já vííím!!!

Lůca

(Lenča, 13. 12. 2008 22:17)

No me poboliva obcas brisko jako pred menstruaci ale jen lehounce nebo spise na leve strane vajecniky ale to je pry normalni...koupila jsem si dnes knihu o tehotenstvi a tam je popsane i mimodelozni,ktere je pry provazeno krecemi a krvacenim,ale i tak nebudu mit jistotu dokad nebudu vedet vysledky....ja jdu prave na UVZ behem pristiho tydne a bojim ze tam porad nepujde nic videt:(snazim se na to nejak nemyslet,ale jak sama vis tak to nejde a ver ze me to celkem trapi protoze tohle miminko by bylo vymodlene a hlavne by to byl uzasny darek pro rodinu na Vanoce :)takze drzim pesticky i Tobe a urco mi dej taky vedet jak jsi dopadla......ja mam vzdy depku kdyz mam volat na polikliniku na vysledky,jen zacvaka klavesnice a uz se klepu aby vse bylo ok,ale zkouseli jsme jen tak ze zvedavosti psat kartarce a ta nam napsala ze se nemame niceho obavat ze bude dobra zprava.....tak uvidime :)jsem rada ze mi vzdy odpovi nekdo kdo nas uklidni

Pro Lenču

(Lůca, 13. 12. 2008 21:48)

Ahoj Leni,kdyby to bylo mimoděložní,tak by tě bolelo břicho....na straně! Jinak já jsem měla poslední menzes 9.11. a jdu na sono až 18.12. tak nebuj!!!!Nestresuj se a mysli pozitivně!! Já vim,je to těžký na to nemslet..já jsem v létě musela na potrat,tak teď taky čekam na sono jako na smylování :-)) tak papaaa Lůca a písni jak jsi dopadla!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »