Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kys.listová

(Martina, 29. 12. 2008 9:12)

Zdravím všechny, s manželem se pokoušíme o druhé mimi přes půl roku. Začala jsem užívat asi před 2měsíci kys. listovou. MS mám nepravidelnou, ale teď jsem měla 3týdenní zpoždění a těhotná jsem nebyla. Vysadila jsem kys.Listovou a do týdne se MS dostavila.
Nemáte někdo s kys. listovou zkušenosti? Může se Ms opozdit kvůli jejímu užívání? Děkuji moc.

Lůce

(Lenča, 28. 12. 2008 15:22)

Lucinko podle icq mi te to nenaslo tak tady mas moje :)456948457

Pro Jarmilu

(Kanky, 28. 12. 2008 9:28)

Ahoj,tak jsem asi předběhla událostem a natrefila na nekvalitní test,kde prosvítala pozitivní čárka,protože další testy jsou negativní a začala jsem po 14 ti dnech špinit,což předem vím,že přijdou měsíčky.Už nepíšeš,tak nevím jak u tebe,ale snad je vše ok, já si zase měsíc počkám,pěkně si se mnou potvůrky hrají, a to jsem měla několik příznaků těhotenství,no nic, hormony neví,co chcou:-)

Lůce

(Lenča, 28. 12. 2008 8:19)

Ahojky,no tak ja to s tou tvou zazracnou bylinkou zkusim :)ja jdu teda na tu kontrolu uz zitra a mam s toho celkem strach uz by mel byt maly prdolka videt alespon malinko ale doktori se nedokazi shodnout v jakem tydnu jsem takze nevim :)zalezi kdy doslo k oplodneni.a porad na internetu ctu i o zamlklem potratu tak nad tim vsim porad nejak premejslim:(tak jak budu doma pisnu na ajsku :) zatim papapap

Lenče :-)

(Lůca, 27. 12. 2008 22:14)

Ahoooj..to jsem ráda,že jsi napsala :-)) Já mam taky "ranní" nevolnosti hnus ...jim pořádně až kolem druhý...ale zjistila jsem,že mně mooc ,ale fakt zabíra čistej zázvor,nakrájet do hrnečku a zalít na lačný žaludek a pak se klidně nasnídám a dam si ho i odpolende a když zvracim,tak si ho nastrouhám a rachle zapiju,on pálí..a ptala jsem se dr. a může se :-) i jako čerstvý,jsem se bála,je to dost agresivní bilina,či koření!! Jinak s tim tvým špiněním,mam kamarádku a je na tom stejně jako my...cca o 14dní má mímo starší a taky začala špinět,tak má taky ascorutin a k tomu Duphasten,nebo jak se to píše :-),ale myslim,že ty hormony jsou stejný jako u Utrodestanu,já ho beru taky,jak jsem potratila,tak mně ho dr. napsal! Tak kočko hlavu vzhůru!!! Drž se!! Dej si ten zázvor,ale fakt i na tu chřipku strašně posiluje imunitu!!! ..ty lízatka jak písou jsou slabé! A klidně napiš na ICQ 472854748 paapaaa :-)) L. ps:já jdu 8.1.na kontrolu!

dotaz

(janina, 27. 12. 2008 15:54)

muze mi nekdo rict jak se projevuje zamlkly potrat?dekuju

Lůce

(Lenča, 27. 12. 2008 15:51)

Ahojky tak jak je cerstva mamino:)u me teda nic moc do toho se mam jeste chripajznu a ty obcasne ranni nevolnosti me privadeji k silenstvi,porad spim a jim:)mam rizikove tehu.takze jsem na nemocenske,takze v podstate porad jen lezim.V praci jsou na me nastvane ze mam nemocenskou ale bohuzel jsem si rizikovku nenaplanovala a neminime o vymodlene miminko prijit,podle doktora mam teprve sesty tyden.momentalne beru ascorutin a utogestan projevilo se lehke nahnedle spineni ale vse se vyviji snad jak ma uz mam i zloutkovy vacek a prdolka uz je ve gest.vacku ale asi se nam schoval vcera jsme ho nenasli,takze mam i celkem strach v pondeli jdu na kontrolu tak na me mysli...a jak to snasis ty?papa

Lůce

(Lenča, 27. 12. 2008 15:51)

Ahojky tak jak je cerstva mamino:)u me teda nic moc do toho se mam jeste chripajznu a ty obcasne ranni nevolnosti me privadeji k silenstvi,porad spim a jim:)mam rizikove tehu.takze jsem na nemocenske,takze v podstate porad jen lezim.V praci jsou na me nastvane ze mam nemocenskou ale bohuzel jsem si rizikovku nenaplanovala a neminime o vymodlene miminko prijit,podle doktora mam teprve sesty tyden.momentalne beru ascorutin a utogestan projevilo se lehke nahnedle spineni ale vse se vyviji snad jak ma uz mam i zloutkovy vacek a prdolka uz je ve gest.vacku ale asi se nam schoval vcera jsme ho nenasli,takze mam i celkem strach v pondeli jdu na kontrolu tak na me mysli...a jak to snasis ty?papa

Pro Jarmilu

(Kanky, 26. 12. 2008 19:01)

ahojky,poslední měsíčky jsem měla 19.11,což je skoro jako s tebou,taky úplně stejné příznaky,nepíšeš sice, zda o miminko stojíš nebo ne,ale dnes jsem si dělala test a je úplně slabounce pozitivní a to jsem vyhodila hromadu peněz za citlivé testy a dělala je včera a předtím tak tři dny zpět, no skoro každý den a nic,tak na negativitu moc nespolíhej. Počkej tak dva dny a uvidíš. Ať ti to hlavně dopadne tak jak by sis přála. Pokud jsi došla k nějakému pokroku,pisni,v podstatě jsme na tom stejně, děkuji.

dodatek

(Týna, 26. 12. 2008 11:03)

A teď poslední dva dny se mi zas zvýšila na 36,6.A ovul.byla okolo 17.12

Prosím o radu

(Týna, 25. 12. 2008 13:42)

Ahojky všem,mohla by jste mi některá poradit?Měřím si bt cca 14 dní a z počátku to byly teploty střídavé ale teď se stále drží na 36.4 a to nevím čím je tak poraďte prosím a děkuji

Jarmile

(Lůca, 25. 12. 2008 10:09)

Ahooj..tak já můžu z vlstní zkušenosti říct,že to nenííí vůůbec spolehlivé,páč jsem minul.otěhotněla právě z přeruš.solouže...a trefili jsem se i do plodných dnů,ale nebylo to plánované! pa Lucka
Ale myslim si,že by jsi už test měla pozitivní!!!!!

Jarmile

(Monika, 24. 12. 2008 14:15)

Nemyslím si, že by to byla spolehlivá antikoncepce. Ale kdo ví.. Ať tak či tak, doufám, že vše vyjde dle Tvých představ. Monika

Nejistota

(Jarmila, 24. 12. 2008 9:56)

Zajímalo by mě zda metoda přerušované soulože je spolehlivá(nejdřív milování bez a před koncem s kondomem)partner tvrdí, že je to na stoprocent spolehlivé...já mám nejistotu už tři týdny mě pobolívá břicho jako před menstruací, jsem unavená a pálí mě žáha,také víc chodím na malou...no a posl.měsíčky byly 15.11 a nyní už je zpoždění menses 9 dní a stále pobolívá břicho a nic.Testy jsem si dělala 2 a vyšly negativní, tak nevím co si mám o tom myslet.Prosím o radu. Děkuji

Lůce

(Monika, 23. 12. 2008 22:29)

Ahoj Luci, děkuji, já jsem si to myslela :-) Ale i tak děkuji za upřesnění :-) Dnes jsem byla u lékaře, jsem ve 4 týdnu :-) ještě je to malá tečička, tak snad bude vše OK :-)
Tobě také hezké svátky!! Monika

Pro Monču

(Lůca, 23. 12. 2008 20:26)

Ahojky Mončo...6+4 znamená těhotenství 6týdnů a 4dny... a pak je to třeba 8+2 a taak dále! pa a krásné svátky Lůca

Stáně

(Lůca, 22. 12. 2008 18:14)

Ahooj,tak to moc gratuluju :-))) jsem ti to říkala,ja jsem taky měla slaboičkou čárku ..já jdu ještě zítra na sono a měla bych už být 6+2 tak jsme na tom stejně viď!! Taky přeju hodně štěstíčka a odpočívej a pak napiš jak se vede!! paa kdyžtak moje icq je 472854748 tak jestli máš taky tak se když budeš chtít ozvi tam :-)) paa Lůca

Stáni

(Monika, 22. 12. 2008 16:34)

Ahoj Stáni,
můžu se zeptat, co to znamená to počítání 6+4?
Děkuji,
Monika

Ľůce

(Stáňa, 22. 12. 2008 8:21)

Ahoj Luci já sem se úplně zapoměla podepsat jak jsem z toho byla celá paf =o) Dneska jsem 6+4 a kulihrášek nyl ve čvrtek velkej 1,07 cm.Na kontrolu jdu 8.ledna tak jsem zvědavá jestli bude vše OK.PS:Šťastnýho a bohatýho ježíška =o)

....

(lenča, 21. 12. 2008 22:10)

tak ja vam vsem tady preji s nasim hraskem krasne svatky vanocni,bohateho jeziska a stastny Novy rok.....a do noveho roku spoustu miminek:)drzime palecky vsem snazilkam


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »