Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poděkování Lůce

(Beruška, 21. 1. 2009 8:02)

Děkuji za odpověď :-D Pěkný den.

Berušce

(Lůca, 20. 1. 2009 21:15)

Ahojky....tak UZ asi dělá dr.jakej má...já jsem zvyklá jen na vnitřní...a fotku by ti i dal, ale moc tam toho nebude vidět, no záleží jak by to mímo bylo staré... a těhu.průkazku dostaneš tak asi v 8týd. nebo tak jí dostaly kamarádky okolo mě...každý má jiné zvyklosti! pa L.

Kdy poz.těhu.test

(Lůca, 20. 1. 2009 21:12)

Ahoojky....jak už někdo sem psal, těhu testy jsou různě citlivé,,některé ksou i dříve než má přijít menzes, ale taky záleží na hl.HCG v krvi...já jsem měla neg.krev.testy i 5dní než jsem to měla dostat..nechala jsem se nabrat od kamaradky v nem. a měla jsem 7 hodnotu hcg (nevím přesně v jaké jednotce se to vyhodnocuje :-)) a pak jsem si za tři dny dělala test z moče a byal tam slaboulinká čárečka , no a jsem těhu, táákže závěr myslim, že může být test z moči poz.tak tři dny před menzes, ale taky nemusí, tak bych hned nedávala závěry a vyčkala!!! pa a hodně štěstí všem snažilkám , ať už to KONEČNĚ vyjde !!!!!!!!!!!!!!!! pa L.

Pro Nikitu

(Lůca, 20. 1. 2009 21:02)

Ahooj..no já jsem na nem 30min. a myslim si,že to ublížit nemuze..zadny otresy...poskoky tam nehrozí..a když se cítíš unavena vic,tak spomalis a je to...ja jsem byla o vikendu v posilce i na kole a pak rychla chuze na tom pase..no driv jsem tam na nej chodila behat, ale ted to nejde noo...a hl.kdyz je tam kontrola tep,frekvence, tak snad je to vse ok..to vis...nemuzu radit, jsem poprve tehule, poprvé to nevyšlo, ale nemuzu ted sedet doma a cekat na kazde sono, jestli to bude ok a strachovat se..jsem optimiska...a kdyz je mne dobre kdyz sportuju, tak musi byt dobre i mimu...ne co :-))) tak se drž a papaaaa L.

pomoc

(verunka, 20. 1. 2009 20:55)

Dobrý den chtěla sem se zeptat,již sem byla těhotná ale kvůli rozchodu z bývalím přítelem sem šla na interupci byla sem v 6 týdnu,potrat neproběhl podle plánu nastali komplikace ale potrat mi udělali,po 2 letech sem otěhotněla znovu ale začala sem krvacet,zašla sem si na gynekologii a doktor mi řekl že sem prodělala mikropotrat(samovolný) je to už třičtvrtě roku a s přítelem se stále snažíme o početí miminka ale bez uspěchu,nevíte někdo jak otěhotnět na umělý otěhotnění se mi nechce??miminko by jsme strašně chtěli ale už pomalu začínáme ztrácet naději.Napište mi prosím někdo na e-mail:VERUNKA.NEPOVIM@seznam.cz

Pro Jarku

(Nika, 20. 1. 2009 20:31)

TT testy jsou s různou citlivostí a některé slibují, že dokáží těhotenství odhalit už týden po oplodnění. Ale nejsou tak spolehlivé.

možná hloupá otázka...

(beruška, 20. 1. 2009 17:23)

Jak se přesně dělá první ultrazvuk dítěte - vnitřně nebo zvenku? Můžu si nechat vytisknout obrázek už při první návštěvě gynekologa? Obdržím hned těhotenskou knížku?

prosím o radu

(JARKA, 20. 1. 2009 9:07)

Ahoj moc prosím o radu,pozná test těhotenství dříve,než-li vynechají měsíčky?Moc děkuji a hodně štěstí holky:o)

Pro Zuzku

(Martina, 20. 1. 2009 7:46)

Taky se připojuji k těm dvou ostatním. Měla jsem taky strach, že jsem na mimčo "stará". Je fakt, že mi v květnu bude 39 let a chtěla bych porodit nejpozději do konce roku. Ale taky se nám nedaří...

prosim o radu!

(Darca, 19. 1. 2009 18:00)

Ahoj, od srpna se snažíme s manželem o miminko (vysadila jsem v tom měsíci antikoncepci), nejdřív jsem měla zpoždění max.5dní a teď naposledy 19dní, dělala jsem si mezitím testy a vše negativní, měla jsem to 3dny, ale asi normálně jeden den, protože ty dva dny se mi to couralo...uběhlo 14dní a všimla jsem si, že mám krvavé kalhotky, ale když jsem se utřela, tak zase žádné stopy po krvi...máte s tím někdo zkušenosti?mohlo by to být těhotenství?děkuju moc za všechny rady...

pro Zuzku

(dyky, 19. 1. 2009 14:56)

milá Zuzko v dnešní době máš ještě moooře času:-)hlavně se nestresuj já vím ono se to řekne já sama jsem čekala 3r a vím že jsem nedokázala myslet na nic jiného jen na plodné dny a pak jsem se pozorovala jestli mě někde bolí,když jsem viděla mějakou maminu s bříškem tak mě to šíleně mrzelo že "zrovna já mám takovou smůlu"byla jsem obj. i na inseminaci na kterou mi partner nakonec odmítl jít a stále mě prosil at to ještě skusíme bylo mě 28 a já opravdu do roka otěhotněla.Předtím jsem brala i prášky nejdřív ultrogestan potom clostilbegit oba jsme byli v pořádku ovul. v poho a nic.A pak jsem navštívila jednu paní čarodějku byla jsem tam všeho všudy 3krát a byla jsem vtom ani jsem nevěděla jak.Né že bych snad věřila na čáry ale tonoucí se stébla chytá a ona mi řekla že jsem v pořádku že mi to tam dole jen trochu uvolní,ale hlavně že mi vyčistí hlavu že to je hrozný že tam mám uplně černo :-)partner se pochopitelně chytal za hlavu a co to je za nesmysly,ale já tam odtud šla a opravdu mě bylo dobře a to bylo hlavní já jsem totiž hroznej stresař.Inu ty 3 návštěvy mě přišly cca na 12OOkč a do roka od první návštěvy byl syn na světě.Vím je to těžký,ale nepodlehej panice a hlavně pozitivní myšlenky ono to vyjde:-)užívej si dokud mimčo nemáš protože až ho budeš mít tak už budeš mít starost nadosmrti a díky tomu že jsem ten stresař tak se dnes stresuju zase kvůli jiním věcem třeba že malej neposlouchá a nikam mě nechce pustit nebo že zase marodí atp.Měj se a neblázni...

pro Zuzku

(Markéta, 19. 1. 2009 12:57)

Milá Zuzko nestrácej naději, mě bude 39 let a dvě děti už mám a toužíme po dalším.Zatím se nedaří.Na doporučení mé kamarádky jsem se obrátila na centrum Pronatal.Psala jsem si jen mailem dotaz, jestli bych mohla navštívit jejich centrum i když na miminku pracujeme jen 4 měsíce.Byli velmi ochotní a milí a už jsem objednána na konzultaci.Pan doktor mi psal, že se třeba jen na nás podívá a vyšetří nás a pak klidně můžeme pokračovat v otěhotnění přirozenou cestou.Umělé oplodnění je totiž pojišťovnou hrazeno jen do 39 let.Byli ohromně vstřícní a mě to opravdu hodně uklidnilo a potěšilo.

prosím

(jarka, 19. 1. 2009 11:14)

Ahoj moc prosím o radu,pozná test těhotenství dříve,než-li vynechají měsíčky?Moc děkuji a hodně štěstí holky:o)

pro lenu

(zuzka, 19. 1. 2009 10:39)

Nemám žádné ůmysly Leni,jen už mám po třicítce,takže toho času moc není.Dlouho jsem váhala a ted když už jsme se na to dali,tak se nedaří.Pročítám to tady denně všechny vzkazy a názory ale nenašla jsem zatím žádnou ůtěchu.Moc mně to trápí a nevím,jestli se dočkám.Děkuji Ti a přeji jn to nej

pro lencu

(jana, 19. 1. 2009 10:21)

Ahoj Leni ja jsem prodelala samovolny potrat v zari.Je to tim ze je spatne spojene vajicko se spermii u me doslo k zaniku plodu a zustal jen prazdny obal v rijnu jsem byla na revizi delohy a nyni se pokousime o miminko znova.Taky jsme byly zklamani ale doktorka rikala ze se to proste stane a dalsi tehotenstvi pry byva v poradku

pro Zuzku

(Lena, 19. 1. 2009 10:06)

Ahoj Zuzko,prosímtě proč říkáš, že ti už moc času nezbývá? to zní šíleně.. Snad nemáš nějaké sebepoškozovací úmysly?! Mimčo příjde, jen nepříjde hned ale až třeba za pár měsíců, půl roku apod., ale jednou to určitě vyjde:-)

samovolný potrat

(Lenča, 19. 1. 2009 8:59)

Zdravím všechny,chtěla bych se někoho zkušeného zeptat,jak se pozná a hlavně projeví samovolný potrat a proč se to vlastně děje?Dojde k nějakému silnému krvácení,případně silným křečím v podbřišku?Budu vděčná za každou odpověď.L.

pro snažilky

(zuzka, 19. 1. 2009 7:28)

Ahoj holky,moc bych si přála otěhotnět,ale vůbec to nejde at dělám co dělám.Pomalu to vzdávám a snad se jednou osud usměje i na mně.Bohužel moc času mi nezbývá,ale budu doufat.Všem vám přeji aby se vám ten zázrak přírody povedl a byly jste pyšné maminky.Ahoj Zuzka

Pro Lůcu

(Zuzka, 18. 1. 2009 19:23)

Luci, myslím, že když jsi byla zvyklá hodně cvičit je dobré pokračovat i v těhotenství....samozřejmě s mírou a s menší zátěží. Myslím, že Nïkita by měla ubrat....jistota je jistota...
kamarádka musela jít v pátém měsíci, protože zjistili, že neměla žádnou plodovku...resp jí mělo to miminko v bříšku....muselo to být strašné..to už je skoro jako porod....a pak následovaly další známý...já vím, je to náhoda a příroda sama nejlíp ví, co zachránit jde a co ne...teď je mým prvotním přáním otěhotnět. a je mi jasný, že jen co to bude, začnu mít nervy, aby to bylo zdravý a donosila jsem to:-) jsem magor....ale zatím se fakt těším až budu mít příznaky těhule, pak uvidím 2 čárky na testu:-)
BOSU fakt miluju, je to na kolena a klouby lepší než stepy a hlavně už tím jak na tom balancuješ, zpevňuješ bříško a záda:-) jen ty složité sestavy na tom moc nejdou...snad to poskakování nevadí..a jen co budu v tom, začnu asi s těhu jógou nebo tak něco...každopádně díky moc za podporu a pozvednutí nálady, vlití trošku naděje do žil....moc ti přeju, abys měla krásný a zdravý miminko...pááááá Z. :-)

Pro Lůcu

(Vanda, 18. 1. 2009 16:05)

Děkuju za odpověď. Já už byla na gyndě v říjnu a gynekolog mi potvrdil, že ovu nastane za 2-3 dny, takže s ovu asi problém nemám (sleduju si i hlen). Asi za ním zajdu, protože mi sám říkal,že když se nebude dařit ať po novém roce příjdu. V práci je to teď špatný a výpověď dávat nechci, protože chci otěhotnět. Je to těžký, ale pořád doufám, že otěhotním normálně a co nejdřív.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »