Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

H.,A.,

(Veronika, 13. 3. 2010 20:05)

Já si to myslela vždycky taky, ale tady jsem se dočetla, že otěhotnění po krátkém vysazení h.a. může mít vliv na poruchy v hování atd .. :-( Takže děkuju za uklidnění a už se tím nebudu zabývat :-) Všem pokoušejícím se budoucím maminkám přeju hodně hodně stěstí .-)

Je vse ok?

(anna, 13. 3. 2010 19:06)

Chtela bych se vas zeptat, mela bych byt v 6tt, hodnoty hcg jsou 3252, ale nemam zadne priznaky, natoz, aby jsem citila pnuti v prsou..je vse v poradku?ma s tim nekdo zkusenosti?diky moc

Pro Veroniku

(H.,A., 13. 3. 2010 15:10)

Večo , kdyby HA měla vliv na početí .. tak pochybuji o tom , že by ji ženy používali.. nejsem sice doktor , ale mam spoustu přátel , co vysadili HA po několika letech a mají baječné a zdravé děti !!! Ubec se tím posímtě nezabívej... genetika vytvaří problem... :) Pa

H.A.

(Veronika, 13. 3. 2010 13:40)

Na budoucí početí jsem tak ani nemyslela, ale jak jsem četla na těchto stránkách tak spíše na vývoj dítěte :-( Každopádně i tak moc děkuji za odpověď. A jinak ha beru již nějakých 11 let s občasnými předstávkami a brala jsem Triregol, což je třífázová ha.

H. A.

(Pro Veroniku, 13. 3. 2010 11:10)

Ahoj Veroniko , co já vím , tak HA nemá liv na budoucí početí. Možná bude chtít trochu času pro početí , jelikož HA musí z těla odejít celá , zaleží na tom jak dlouho si jí také brala a typ. Také tělu chvíli potrvá aby pochopilo co po něm žádáš , samozdřejme početí může přijít ihned a nebo jak píši par měců na tom musíte (ne povinost - ale zabava ) pracovat.
HA pokud ji nebereš při těhotenství (min.možnost) tak vliv nemá.

antikoncepce a těhotenství

(Veronika, 12. 3. 2010 20:47)

Dobrý den,
před týdnem jsem vysadila antikoncepci a již se pokoušíme s přítelem o miminko. Na Vašich stránkách jsem se ale dočetla o škodlivosti antikoncepce o které ( myslím až takové ) nevěděla. Opravdu má takový vliv na vývoj dítětě? Mám z toho celkem obavy.Děkuji za odpověď

Těhotná či ne?

(Janča, 12. 3. 2010 16:11)

Jo jo, už jsem si tam volala, před měsícem jsem musela ze zdravotních důvodů přestat brát prášky a teď tohle, myslela jsem, jestli to taky nemůže být důvod, že jsem to ještě nedostala, no uvidím.

pro Janču

(těhotná či ne?, 12. 3. 2010 12:18)

Ahoj Jančo, být tebou zašla bych si na gynekologii k Dr.

Bazální teplota

(Dr., 12. 3. 2010 10:36)

Ahojky, Tu Bt jsem měla úplně stejnou. A přesto jsem těhu. Záleží na tom jakou jsi ji měla před tím. Jestli jsi si ji začala měřit těsně před MS, tak z toho nic nevyčteš.

Nerozumím!

(Dr., 12. 3. 2010 9:58)

Ahoj.Holky.. ráno mívam BT 36,7 a hdned co vylezu s postele a jdu do koupeli tak BT je na 37,5C. A takto se mi drží už dlouhou dobu , kazdy ria ze odpoledni BT neni těhotenství , ale proc je tak vysoka? Mela jsem to dostat 9. / 10. nikde nic ... vim ze mam cekat ale ta teplota me desi !

Těhotná či ne?

(Janča, 11. 3. 2010 19:39)

Ahoj, mám již 14dnů zpoždění, již jsem si udělala dva těhotenské testy, ale oba vyšly negativně, občas mám bolesti v podbříšku, co byste mi radili?

držte mi palce

(Milka, 11. 3. 2010 18:23)

DRŽÍME !!! :-)

držte mi palce

(Milka, 11. 3. 2010 13:34)

Ahojky,tak mi dr.potvrdil těhotenství,ale zítra mám nástup do nemocnice,zase jsem začala krvácet.Tak mi držte palečky,ať se ten malej hříbeček udrží a vše dobře dopadne.vám všem hodně štěstí

Dr.

(Milli, 11. 3. 2010 9:37)

Čau, čau, taky bych to nedělala, jednala bych stejně :-) Budu na tebe myslet :-)

Pro Milli

(Dr., 10. 3. 2010 20:34)

Děkuji ti , Ms zatím stále nic , tak tomu dám čas , každopaně na vyvolání , jenž on po mě chtěl nepujdu , pockam... necham to na prirode

Pro Rendu

(webmaster, 10. 3. 2010 15:45)

většina testů vyjde pozitivně už v době očekávané ms, ale nemusí to být pravidlo, hodně záleží na době ovulace. Pokud se snažíte už rok, tak bych o vyšetření být tebou začala uvažovat. Nevím, v jaké zemi žiješ, ale neměl by to být problém. Držím ti palce, ať všechno dobře dopadne.
Jinak ještě o ovulačních testech a pozitivitě viz odpověď níž pro Moniku

Pro Moniku

(webmaster, 10. 3. 2010 15:40)

stává se to velmi zřídka, šance téměř minimální a s největší pravděpodobností to není případ Rendy. Jinak by jí nevyšel pozitivní ovulační test tak brzy po možném oplodnění, byl by silně pozitivní i teď a hlavně by měla pozitivní i těhotenský test. Pokud by náhodou ovulační test reagoval na hormon HCG místo LH ( což jsou ty výjimky, která se občas můžou stát), tak těhotenský test by musel ukázat pozitivitu a to se nestalo.
Některé léky výsledky ovu testů ovlivňují,ale to je už jiná kapitola.

Poděkování

(Lucie, 10. 3. 2010 13:15)

Dobrý den , chtěla jsem jen poděkovat za vynikající stránky a za to , že existuje někdo , kdo si dá tu práci a takovéto stránky založí.S přítelem a budoucím manželem ( již na tři měsíce :) ) jsme se rozhodli vysadit prášky a pokusit se o miminko.V poslední době mi není úplně nejlépe a vlastně mám úplně všechny příznaky těhotenství , které jsou tady vypsány.Na zkoušku testem , mám ještě týden čas , ale aspoń už vím , že je možné , že se nám to povedlo.Moc děkuji.Lucie

Dotaz

(Lenulka, 10. 3. 2010 13:08)

Ahooojky.....pred tydnem jsme se s pritelem rrozhodly pro miminko.....od te doby mam bolesti v podbrisku a dnes me svedi bradavky a mam bolesti hlavy...muze se to takhle rychle zobrazovat???....jsem mlada 18 a v tomhle se nevyznam co a jak=o(muzete mi nekdo poradit???Dekuji

Pro Rendu a Webmastera

(monika, 10. 3. 2010 13:04)

Pripadne tehotenstvi ma vliv na pozitivitu ovulacnich testu.Beru tet nejake hormony a ovulacni testy mi vychazely porad pozitivne,tak jsem si ten letak precetla podrobneji a stalo tam ze brani hormonu a tehotenstvi muzou ovlivnit OV test,ma doktorka mi to taky potvrdila


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »