Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mám strach z mimoděložního těhotenství

(Lenča, 13. 8. 2008 12:26)

Dobrý den,v dubnu jsem si prožila mimoděložní těhotenství.Už jedno dítě mám a strašně moc toužím po dalším.Po uplynutí určitě doby od operace mi řekli,že můžu přijít do jiného stavu,tak jsme se pokoušely a opravdu to vyšlo,jsem tak ve 4tt,zatím na ultrazvuku nic není vidět,ale já se hrozně moc bojím,aby to zas nebylo mimo dělohu.Může se to stát dvakrát po sobě?

pro webmaster

(Leeeena, 12. 8. 2008 20:04)

Hezky den preji,tak ja jsem ta co mela problemy s prasky na oddaleni jak jsem vam psala,ze jsem jela na dovolenou k mori atd.Rada bych Vam podekovala za tyto stranky nyni jsem v 5tt:)

Pro Gabču

(Danča, 12. 8. 2008 19:30)

Stejný jsem to měla i já,odpoledne 2 čárky a ránop kdy je HCG největší byla jen 1 ale já jsem to pak chvilku na to dostala

Kvalita testů

(Danča, 12. 8. 2008 19:25)

Dobrý den,já už nevím jak mám věřit testům,několikrát se my stalo že my na testu vyšli 2 čárky a u doktora jsem vypadala jako praštěná když on žádný těhotenství nenašel.šlo o mama test a test for you,nebyla tak tmavá ale byla tam ještě jsem test ukazovala kámošce a švagrový protože jsem si říkala jestli my z toho snažení už nehrabe a i ony jí tam viděli.Máme už skoro 7mi letou holčičku a do dneška mám schovanej 1 test kterej nám jí ukázal a i na něm je slabá,dokonce se nedostavovala menstruace a kdyz jsem si zmackla prso jako kdyz si odsříkaváte mlíko tak mi z prsu vytékalo mlezivo,tasi na to nemám tak myslet ale to my nějak nejde každej měsíc počítam a jsem za každej den zpoždění moc ráda a nakonec příde den kdy to dostanu a celej den se mnou nic neni a jen brečím,samozřejmě že i dneska už mam 5 den zpoždění...

2 mesice po potratu tehotna jupi

(Lucka, 12. 8. 2008 17:33)

Ja otehotnela 2 mesice po potratu samovolnem.Jedla jsem CALIBRUM PROPLAN.Jsem 8tt

zinek zrychlu spermie

(Lada, 12. 8. 2008 17:31)

zinek zrichlu spermie pokud ma partner pomale mame to vyzkousene

špinění

(Laura, 11. 8. 2008 20:20)

Dobrý den,
jsem 13.den od první IUI a dva dny po dovybrání Duphastonu a začala jsem špinit. Nevim co to znamená, protože jsem četla, že právě Duphaston upravuje cyklus nebo dokonce menstruaci zpozdí. Měřím si bazální teplotu a je stále nad 37,3-6 nevím co si o tom mám myslet. Myslíte, že ještě můžu doufat v těhotenství?

usmeje se na nas stesti

(Kikina, 10. 8. 2008 23:12)

Dobry vecer, nevim proc jsem vlastne tady, mozna se chci vypovidat a soucasne ziskat nove informace a podporu.Kdo vi? S pritelem se jiz nejakou dobu snazime o mimi.Oba vime, ze pritel ma problemy, co se tyce pohyblivosti spermii.Ale nevzdava me to.Ale na druhou stranku pritele nechci stresovat, je to pro nej urcite neprijemny pocit, mrzi ho, ze to v nem nefunguje, tak jak ma.....ale veri v to, ze se na nas usmeje stesti.Nicmene, uz nekolik tydnu mam potize, coz se tyka....zavrate, navaly horka, brneni rukou, celkova slabost, bolest hlavy, horka chut v ustech, bolest prsou,nekdy se mi stava, ze nemuzu ujit ani metr, aniz bych se neceho nepridrzela (hvezdicky pred ocima).Samozrejme jsem hledala, co by to mohlo byt a nasla jsem: tehotenstvi, stitna zlaza,blokace patere....testy si delam kazdy mesic....zatim nic. Tehotenstvi to nejspise neni, coz me mrzi, ale zitra je novy den.....Jen Vam vsem, kteri si preji mimco, chtela poprat hodne stesti a krasne zdrave miminka.

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 10. 8. 2008 12:56)

Ahojky neznamá jak si my napsala otech teplotách já mám teprve dostat mesíčky tetka 18.srpna ale fakt ješte tetka mám vysoké teploty a už to trvá 11,dní tak si myslýš že bych tom mohla bejt tak si mám teda udelat test dekuji.Já pak napíšu jak to dopadlo

odpověď

(pro Heda, 8. 8. 2008 18:35)

Tyto vysoké teploty vypadají, že se ti uhnízďuje vajíčko po oplodnění. Ale tyto teploty by měli být více jak 18 dní. Udělej si test, pokud už jsi měla dostat měsíčky a nedostala. Držím palečky. Ahoj

Jak otehotnet co nejdříve

(Heda, 8. 8. 2008 15:23)

Ahojky všem mám takovou prozbyčku co to je když mám už přes týden bazální teplotu 37stupnů i výce 37,4stupnů co to má znamenat dekuji všem kdo my napíše

Stáňo,

(Monika, 7. 8. 2008 16:31)

Zkus test ještě dnes či zítra, ale bude-li negatviní, utrogestan vysaď, ať odmenstruuješ. Utroušms opravdu brzdí.

prosím poraďte...

(Iveta, 6. 8. 2008 9:34)

Nevím, zda u mě proběhla ovulace. snažíme se o miminko, ale moc nám to nejde. Teď jsem vůbec neměla ovulaci- teploty kolísavé mezi 36,4-36,7 a tak mi doktorka píchla agolutin. Po injekci mi teplota stoupla na 36,9 a další den byla potom 36,8. Nevím, zda byla po injekci ovulace, nebo ještě proběhne. Prosím poraďte. moc děkuji.

Znovu otěhotnět

(Jarka, 6. 8. 2008 8:49)

Ahojky,prosím Vás za jak dlouho můžu otěhotnět po potratu??A je dobré ještě před tím brát nějaké vítamíny?

KET

(Stanislava, 5. 8. 2008 19:37)

Dobrý den, byla jsem na KET ve stadiu blastocysty. Dnes jsem 12den po ET a 35DC (den cyklu). Normálně mám cyklus 30dní. Vše probíhalo v přirozeném cyklu, bez stimulace. Žádné zdravotní problémy nám během léčení nenašli. Je nám lehce přes 30let. 30DC jsem lehce špinila pak ještě 32DC. Od té doby žádné špinění. Beru Utrogestan 1-1-2. Včera jsem dělala obyčejný mamatest, byl negativní. Ve čtvrtek jdu na krev. Asi Vám budu připadat jako blázen, ale s manželem to tajíme a nemohu si o tom s nikým promluvit. Mohu být už konečně těhotná, nebo menstruaci brzdí Utrogestan? Moc děkuji za odpověď.

prosím o radu

(Ilča, 5. 8. 2008 9:26)

Chtěla jsem vás poprosit o radu. Doktorka mi píchla injekci agolutin- myslíte, že můžu po této injekci otěhotnět, když se s manželem snažíme? Moc děkuji za odpověď...

...

(Zůza, 3. 8. 2008 18:01)

Dobrý den, nebo ahoj?Mám takový přiblblý dotaz.Ani nevím jak se mám zeptat.Tak asi na rovinu že... No zajímalo by mě,kolik sperimí vyteče po sexu ven?je normální že je to u mě hrozný kvantum?
Děkuji mějte se...

HCG 5 tydnu

(HCG, 1. 8. 2008 18:31)

Ja mela HCG 5tydnu asi 5938 v krvi.Den ode dne se to ma zvysovat pokud klesa je to potrat.

test tehotensky

(Eva, 1. 8. 2008 18:29)

Ja si delala test tehotensky den pred mensez pomalu tam nebylo nic videt jen tak pod lupou slaba carka a jeste asi az za 5minut.Druhy den jsem to opakovala to same kazdy den az asi za tyden byli uz vydet 2 prousky dobre,mel by se prouzek pomalu ztmavovat to znamena ,ze hcg stoupa a tehotenstvi je pokud prouzek je videt a pak ne je to mozny potrat.gs mamavit ja mela test byl dobry a tam jsem pozorovala carky kazdy den

otehotneni pred menzes

(Dana, 1. 8. 2008 18:25)

Moje kamaradka otehotnela pred menses vse bylo ok.Ale slysela jsem radci to neriskovat,aby nebilo mimodelozni tehotenstvi u toho jsou strasne bolesti bricha hodne krvaci a pry to i zapacha ta krev na testu to nebiva vydet jen nekdy v krvi jo kdyz HCG klesa pomalu muze bejt mimodelozni pokud rychleji je to potrat ja ja kdysi jsem dostala normalne menstuaci a pak jsem si po zkonceni udelala test 2 carky sla na krev hcg 839 nikde nebylo na ultrazvuku nic videt a zazala jsem pomalu krvacet cernou krev byl to potrat.Ted po 2 mesicich cekame znova mimo snad to bude ok.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123

následující »