Jdi na obsah Jdi na menu
 


S vyváženou stravou a zdravým životním stylem by se mělo začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním.Dohánět vše, až je miminko na cestě, je obtížné a pro tělo i značně zátěžové. Pamatujte si také, že pro dítě je zlomových prvních pár týdnů, kdy se utváří většina orgánů. Skoncovat tedy se zlozvykem nebo nastolit zdravé návyky v době, kdy se těhotenství potvrdí, může být už pozdě.

ALKOHOL, DROGY, KÁVA, CIGARETY, LÉKY

Všechny návykové drogy jako kokain, heroin apod. můžou způsobit retardovaný růst dítěte, poruchy příjmu potravy, hyperaktivitu, poruchy učení a vůbec různá tělesná a duševní postižení. Kromě toho má dítě hned po narození abstinenční příznaky.

Je nutné přestat pít alkohol, který kromě toho, že způsobuje vážná poškození plodu, má na svědomí i neplodnost. Alkohol snižuje kvalitu vajíček a tělesné zásoby vitamínu B a kyseliny listové. Je také potřeba se vyvarovat požívání nadměrného množství Obrazekkofeinu. Kofein snižuje hladinu hormonu prolaktinu, který se tvoří v podvěsku mozkovém a stimuluje vývoj mléčné žlázy. Nerovnováha prolaktinu bývá spojována s neplodností, takže odborníci doporučují snížit spotřebu čaje, kávy a coly. Kouření zvyšuje riziko spontánních potratů, mimoděložního těhotenství,předčasného porodu, nízké porodní váhy (až o čtvrt kilogramu). Může způsobit různá poškození plic dítěte, astma a dokonce i smrt (polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého Obrazekúmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat ( kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví). Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní, mají snížený intelekt a jsou opožděné ve vývoji. Po narození a v prvních letech života mají astma a kožní problémy 2x častěji než děti nekuřaček, také mají dispozice k leukémii a k nádorovým onemocněním ledvin.
Kouření také ohrožuje plodnost snižováním estrogenu a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka, zhoršením kvality poševního hlenu. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost
i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku.

ObrazekPokud byste mohla být těhotná, neužívete žádné volně prodejné léky bez porady s lékařem, ani aspirin ne. Snažte se léky omezit na minimum, alespoň prvních 8 týdnů, kdy se tvoří srdce, plíce a mozek. Zde najdete seznam léků a jejich negativních účinků na plodnost nebo zárodek dítěte http://www.rodina.cz/clanek4126.htm

Dávejte si pozor na tolik oblíbený ibuprofen a léky ibuprofen obsahující, neměl by se brát alespoň týden před a po ovulaci. Podle australské studie tato látka brání ovulaci, narušuje vývoj děložní sliznice a tím znemožňuje uhnízdění embrya.Toxické účinky mají také velké dávky vitamínů. Antibiotika, například tetracyklin, mohou v počátku těhotenství retardovat růst končetin. Každá žena, která plánuje těhotenství nebo těhotná je, by se proto měla poradit s doktorem o všech lécích, které užívá nebo užívala (platí to hlavně u žen, které berou léky na epilepsii, cukrovku, alergie, srdce, vysoký tlak, deprese, štítnou žlázu apod) V případě náhlé nemoci vždycky řekněte lékaři, že jste těhotná, aby nepředepsal léky, které můžou dítěti ublížit.

Cvičit začněte už před otěhotněním. Vhodné je plavání, chůze, jízda na kole, cviky na posílení pánevního dna a břišní svaly.Pohyb usnadňuje porod a činí jej méně Obrazekbolestivým. Ne všechna cvičení jsou žádoucí, např. při spinningu a jiném náročném cvičení může teplota těla (a tím i dělohy) překročit 39 stupňů a zvýšit srdeční tep na více než 140 úderů za minutu, oba případy už ohrožují život plodu. Pokud byste mohla být těhotná, tak takové aktivity raději vynechte, mohla byste potratit. Ze stejného důvodu je nebezpečná horečka, práce venku v parných dnech , horká koupel a sauna. Žádnou z těchto věcí nedělejte ani během ovulace až do menstruace. Oplodněné vajíčko by se nemuselo zahnízdit v děloze. Vrcholové provozování sportu nebo přílišné tréninky blokují ovulaci a způsobují neplodnost

Před otěhotněním si snažte upravit váhu. Pokud jste příliš hubená nebo máte nadváhu, můžete mít potíže s ovulací a tím i s početím (zásoby tělesného tuku upravují hladinu hormonů, které řídí ovulaci a mentstruaci) nehledě na to, že každý případ je vázán dalšími zdravotními problémy v průběhu těhotenství.

LÉKAŘSKÁ VYŠETŘENÍ A NEMOCI

Před těhotenstvím je potřeba změnit rizikové pracoviště a absolvovat běžné vyšetření u doktora, zda jste zdravotně v pořádku a nic vám nechybí, stejně tak je dobré dát si v předstihu do pořádku zuby (takové trhání osmiček, ale i obyčejné vrtání nebude v těhotenství to pravé ořechové a už vůbec ne rentgen, který je vysoce rizikový).Z dalších vyšetření lze doporučit stěr z děložního hrdla, vyšetření na pohlavní nemoci, např. chlamydie se přímo podílí na neplodnosti (způsobují srůsty na vejcovodech). V případě pohlavní choroby budou oba partneři přeléčeni antibiotiky a do úplného vyléčení se nedoporučuje pohlavní styk. Zdravotní pojišťovny těhotným ženám hradí testy na HIV, syfilis a některé vrozené vady. Ideální by však bylo, aby tyto testy proběhly ještě před početím a k tomu i testy na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie, lidský papilomavirus a herpes. Jakákoliv nemoc se lépe léčí ještě před početím a nedojde k ohrožení plodu. K rizikovým nemocem patří ještě toxoplazmóza a zarděnky, které v prvním trimestru těhotenství můžou způsobit potrat a různé závažné deformity plodu. Toxoplazmózu nejčastěji přenášejí kočky (nevyměňujte kočičí záchod), ale chytit ji můžete i ze syrového masa nebo z hlíny.Očkovat se proti zarděnkám začalo až v roce 1986, takže si očkování zkontrolujte nebo se naočkovat nechte (poté musíte dodržet tříměsíční lhůtu bez snahy o početí).

GENETICKÁ VYŠETŘENÍ

S partnerem můžete podstoupit genetické vyšetření, které je namístě, pokud vám je víc než 35 let, ve vašich rodinách se vyskytuje nějaké onemocnění, nebo už se vám dříve narodilo dítě s chromozomální nebo genetickou vadou. Z testů se dozvíte, jaké riziko hrozí vašemu budoucímu dítěti a jak byste měli dále postupovat.

K chromozomálním vadám patří např.známý Downův syndrom. V případě této nemoci je přebytečný 21. chromozom a u dítěte se projeví postižením tělesným a mentálním. Riziko se odvozuje od věku matky (čím starší matka, tím méně kvalitní vajíčka), ikdyž se takové případy mohou vyskytnou kdykoliv. Pokud je vám 20 - 30 let, je pravděpodobnost, že se narodí dítě s Downovým syndromem 1:1000, od 30 do 35 let už riziko stoupá na 1: 900, od 35 let na 1 : 400, od 37 let na 1 : 250, od 40 do 45 let je riziko 1 : 100 a od 45 let 1 : 25.

VĚDĚLI JSTE, ŽE :

  • mějte doma rostliny. Moderní domov je plný chemikálií (např. malba na zdi, Obrazekčístící prostředky). Rostliny chemikálie absorbují a filtrují. Tato rostlina na obrázku je ideální, pokud jste doma právě vymalovali - dokáže pohlcovat formaldehyd.
  • vyhýbejte se hadům, želvám a ještěrkám. Z jejich trusu hrozí riziko nákazy salmonelou, která může být v ranném těhotenství nebezpečná. Do kontaktu s plazy by neměli přicházet ani děti mladší 5 let
  • dávejte pozor na klíšťata. Pokud se nakazíte lymskou boreliózou, kterou klíšťata přenášejí, může to mít v počátcích těhotenství za následek smrt plodu
  • nepijte vodu z kohoutku. Nedávné studie prokázaly, že pití vody z kohoutku v prvních měsících těhotenství může zvýšit riziko potratu
  • vyhýbejte se rentgenu. Zejména v začátcích těhotenství může rentgenové záření vážně poškodit plod
  • omezte kontakt s barvami, laky, čistícími prostředky a zejména pesticidy (různé přípravky na hubení hmyzu, plevele, plísní)
  • ideální není ani příprava jídel v mikrovlné troubě (mikro-vlny jsou škodlivé) a elektrické dečky (vydávají elektromagnetické záření)
  • pokud rády nosíte vysoké podpatky, především ty jehlové, vyměňte je za nízkou podrážku. Vysoké podpatky totiž narušují přirozené držení těla, při kterém se pánev obsahující dělohu a vaječníky vychyluje. To může vést až k problémům s plodností
  • k otěhotnění vám může dopomoct i břišní tanec. Podrobnosti zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro schnytlika

(Luciana, 18. 7. 2008 9:30)

To mě samozřejmě moc mrzí, schnytliku!:( Už jsem byla na kontrole u doktora a ten mi též řekl na nic nečekat. S tou psychikou je to fakt těžký, nemyslet na to a být optimista, to máš pravdu. Ale mám jeden povzbujucí příklad: stalo se to i mé sestřenici, také měla poprvé zamlklé a pak se snažili taky hned a na podruhé se jim to povedlo a teď už má krásnou půlroční holčičku! Myslím, že teď v létě je nejlepším odreagováním dovolená :) Takže přeji pohodovou dovču a držím nám všem palečky, ať se to co nejdříve povede!:-)

Luciana - zamlkle tehotenstvi

(schnytlik, 16. 7. 2008 9:44)

Luciano, prozila jsem si to tez. Po vysazeni HA jsem okamzite otehotnela, ale v 10tt bylo zjisteno zamlkle tehotenstvi-zacalo to zamlklym dvojcetem :( lekar mi rekl, ze s dlasim otehotnenim cekat nemusime, telo si samo rozhodne, zda je pripravene na dalsi tehotenstvi. My se snazime 4 mesice a porad nic, takze asi nejsme ready. Predevsim po psychicke strance, takze ted se snazim na to moc nemyslet a zabavit se necim jinym. Je to tezke, ale musime se o to pokusit! Hodne zdaru vsem snazilkam!

Antonie

(webmaster, 13. 7. 2008 1:54)

žádné speciální očkování nepotřebuješ

očkování

(antonie, 11. 7. 2008 15:40)

jaká všechna očkování musím mít před otěhotněním a kolik času zaberou ?myslím tím jak dlouho pak nesmím otěhotnět ?

Luciano,

(webmaster, 9. 7. 2008 23:29)

odpověď na otázku proč se to stalo se skrývá v tvém příspěvku. Pokud jsi po 10 letech vysadila antikoncepci a brzy na to otěhotněla, tak zamlklé těhotenství i potrat je častým výsledkem. Přečti si článek tady na webu o antikoncepci a hned ti bude vše jasné, ať to tu nemusím znovu rozepisovat.Pokud chceš stejné situaci do budoucna předejít, jak píšeš, tak byste se měli začít snažit ne co nejdříve, ale naopak co nejpozději. Tvoje tělo se musí nejdřív zbavit následků užívání HAK, doplnit vitamíny a minerály, musí se zotavovit z předchozího těhotenství a následném zákroku, ty se musíš zotavit i psychicky. To všechno nějakou dobu trvá. Počkala bych nejméně půl roku.

zamlklé těhotenství

(Luciana, 9. 7. 2008 13:49)

Dobrý den, před časem jsem prodělala zamlklé těhotenství. V 7.tt doktor zjistil, že se embryo přestalo vyvíjet, což se prý stává docela často. Podstoupila jsem v nemocnici revizi dělohy. Bylo to moje první těhotenství, je mi 27 let a s přítelem jsme se začali snažit o mimi před půl rokem, kdy jsem po téměř deseti letech vysadila antikoncepci. Chceme se co nejdříve začít snažit znovu, už nějakou dobu beru calibrum baby plan-vitamíny pro snažilky. Bojím se ale, že se bude situace zase opakovat. Nedá se tomu nějak předejít nebo se tomu zcela vyhnout? Doktor říkal, že to neovlivním, že se to prostě stane. Ale třeba je něco, co dělám(e) špatně. Neberu žádné prášky, jsem nekuřačka a alkohol si dám jen občas.Poradí mi někdo, má s tím také někdo vlastní zkušenost? Moc děkuji za odpověď!

Nino,

(webmaster, 9. 7. 2008 11:13)

kdo ti proboha řekl, abys nepřestávala kouřit? Ten člověk by zasloužil přinejmenším pár facek. Doufám, že tím nemyslel, že máš dál kouřit i v těhotenství! Jaké jsou pak následky si můžeš přečíst v článku.Ohrožovat plod přestaneš v momentě, kdy dokouříš poslední cigaretu a čím dřív tím líp. Je jasné, že škodliviny se z těla vylučují velmi dlouho, záleží na tom, jak dlouho kouříš, kolik denně kouříš. Trvá to mnohem déle než rok, aby se tělo dostalo do stavu jako u nekuřáka - trvá to spoustu let. Ovšem škodlivin se tělo začne zbavovat hned po zanechání kouření a čím míň jich v těle je, tím lépe pro budoucí dítě. Nezapomeň také, že kouření snižuje dost rapidně plodnost ženy. Pro ilustraci - ženy, které byly kuřačky a podstupovaly umělé oplodnění měly o 30 procent menší šanci, že se embryo uchytí než ženy, které přestaly kouřit 3 měsíce předtím. Z toho je vidět,že tělo zaznamená obrovské rozdíly už po 3 měsících nekouření a čím déle to bude, tím líp. Doporučila bych ti hned přestat a podpořit vylučování toxinů nějakou přírodní detoxikační kúrou (informace určitě najdeš na internetu), tím mnohonásobně urychlíš proces ozdravění organismu.

kouření

(Nina, 9. 7. 2008 10:28)

Dobrý den chtěla jsem se zeptat pokoušíme se s manželem o miminko a jsem kuřačka, jak dlouho před otěhotněnim mám přestat kouřit abych tím neohrozila vývoj plodu?Slyšela jsem že přestávat nemám .že než s těla odejdou škodlivé látky tak to trvá min.rok .Jaký je prosím váš názor?

Blanko,

(webmaster, 6. 7. 2008 19:46)

očkování v těhotenství nesmíš. Málokterý doktor si taky vezme na triko dát ti tetanovku po porodu, dokud kojíš. Na otázky o tetanovce jsem už na téhle stránce odpovídala, tak si to prosím přečti.
Herpesem se dítě může nakazit při porodu, takže jestli zrovna bude v tu dobu aktivní, počítej s císařským řezem.

tetanovka a herpes

(Blanka, 6. 7. 2008 11:53)

Dobry den chtela bych se zeptat jestli je mozne nechat se preockovat proti tetanu,kdyz jsem v 8 tydnu tehotenstvi anebo pockat az po porodu?Take mam problemy s pasovymi opary(zona pochva)muze to uskodit diteti?Predem dekuji.

Antonie,

(webmaster, 5. 7. 2008 0:09)

koupele, sauna atd. by žena neměla provádět od ovulace do menstruace, vlivem horka by se případně oplozené vajíčko nemuselo uhnízdit. Muži, kteří se snaží o dítě, by se neměli koupat ani saunovat vůbec - horko ničí spermie.
Nevadí, že běháš, pokud to nepřeháníš. Ta výrazná změna klimatu je horší, organismus potřebuje čas na srovnání. Pokud s přítelem chcete začít situaci řešit, tak by jsi měla navštívit gynekologa. Ten odešle přítele na spermiogram a tebe na další vyšetření. Je to standartní postup, stejný ve všech zemích

marná snaha..

(antonie, 3. 7. 2008 14:11)

Ještě jednou prosím o radu..Nejde mi ani "prstíková" metoda a prostě to nějak s miminkem nejde.Přečetla jsem pár rad a není mi zcela jasná informace - nedělat prudké pohyby. tzn. kdy ? v jakém obdoí ? ve dnech ovulace ? po ovulaci ? celý rok ? a stejně nejasná je mi informace - nemá se sedět v sauně... pobývat v teplé vodě apod... v jakých dnech cyklu ? od ovulace po evt.menstruaci ?Pokud je to tak, tak myslím, že mám nyní potíž i v tom, že jsem začala po ránu běhat a žiji v tropickém prostředí okolo 43C. Může to být důvod? V 38 letech - poradíte co mám dělat ? smutním z toho -sice ne tak, že bych měla psychické trauma,ale i přítel je strašně nešťasný a chce po dovolené za měsíc s tím něco udělat.Nevím vůbec,čím začít, kam nejprve jít a kdo z nás...Prosím - jaký je postup ? děkuji za odpověď.

Monika - očkování proti tetanu

(Alča, 24. 6. 2008 8:44)

Ahojky, jsem na tom stejně jako ty, tak bych se chtěla zeptat, jestli je miminko v pořádku. Mně paní doktorka řekla, že se není čeho bát.

jsem tehotna?

(elvira, 19. 6. 2008 13:24)

Dobry den,

potrebovala bych poradit.S manzelem se snazime o miminko jen pouhe 2 mesice, antikoncepci neberu pres pul roku.Menses jsem mela posledni 21.5. po plodnych dnech co jsme meli pomer mam pocit na zvraceni, navaly horka atd...nikdy se mi neopozdila menses,kdyz uz tak prisla o den drive...Tehotensky tes jsem si delala ale byl negativni.Je sance,ze jsem opravdu tehotna?

dekuji za odpoved

Michaelo,

(webmaster, 30. 5. 2008 17:44)

Ovulace může probíhat zároveň s menstruací, není to sice častý jev, ale možný. Nejlepší způsob jak to zjistit, je zakoupit si ovulační testy.

Je to normální?

(Michaela, 29. 5. 2008 18:27)

Takový choulostivý dotaz,je normální že se v menstruační krvi objevuje hlen jako při ovulaci? Tažný dlouhý,je možné že bych ovulovala během MS? Nikdy jsem to neměla tak se ptám,jestli se třeba nesnažilkujeme ve "špatné" dny?Zkoušeli jsme už všechno zvedání nohou,cvičení,měření BT,různé polohy,prstíkovou metodu a nic nezabralo,jak je to možné? HA jsem přestala brát v lednu.

Antonie,

(webmaster, 22. 5. 2008 17:14)

jestli jsem to správně pochopila, tak o miminko se snažíte pár měsíců. To je opravdu krátká doba na to, aby ses zbytečně stresovala.V tvém věku to pravděpodobně bude trvat dýl, je to normální. Když si pročteš tyto stránky, najdeš spoustu rad, které můžeš aplikovat a jsou tam taky odpovědi na všechny tvoje otázky.

Mimo,

(webmaster, 22. 5. 2008 17:10)

je mi líto, co se stalo s tvojí holčičkou. Snad to příště vyjde..Zkus se držet tady psaných rad a osobně bych ti velice doporučila homeopatika (článek Alternativní medicína). Pokud se ti už dvakrát a za takovýchto dramatických okolností nepodařilo mít dítě, potřebuješ nutně odblokování, což právě svedou homeopatika. Zabrání to tomu, aby se taková nebo podobná věc opakovala i po třetí, navíc homeopatika napomáhají i otěhotnění.

Miminko...

(Mima, 21. 5. 2008 9:09)

Mile maminky a snazilky,vlastne ani nevim jak zacit.Dnes jsem 14dni po porodu, narodila se mi mrtva holcicka :-( , byla jsem v 35tydnu tehotenstvi. V okamziku kdy uz jsme vsichni cekali, ze uz se nic nemuze stat, ze se nam max. holcicka narodi o par dnu driv. Pricinou byla pupecni snura.Cele tehotenstvi probihalo vice-mene v klidu. I kdyz vzhledem k memu veku -je mi 36let a vzhledem k tomu, ze jsem otehotnela mensim zazrakem, byla jsem cele tehotenstvi doma.Zazrakem proto, ze asi pred 8lety,kdy jsem o mimi prisla, pan doktor me nasledne vycistil tak dukladne, ze jsem asi rok nemela menstruaci.Tak dukladne mi oskrabal delozni sliznici.Potom me jiny lekar za pomoci hormon. lecby "dal dohromady".Jen mi zduraznil, ze se muze stat, ze uz mimi nebudu moct mit. Pred par dny me pustili z nemocnice a jak jsme nad tim s manzelem uvazovali, tak nejlepsi lek bude pro nas jen miminko. Precetla jsem si tady vsechny rady a nejen tady, ale patram na netu jak co nejdrive otehotnet. Snad se nam to brzy podari.Pokud mate nejakou dobrou radu, napiste prosim.

jak otěhotnět

(Antonie, 18. 5. 2008 9:55)

Je mi 38,před 20 lety jsem měla interupci a přítel má z býv.manželsví syna, tzn.nejsme - nebo nebyli jsme neplodní.Jsme spolu krátce, intenzivně žijeme spolu jen 3 měsíce, přesto víme, že spolu chceme žít a snažíme se o miminko.Přesto se mi nedaří otěhotnět.Přítel pracuje v cizině a je zde pro mne nové prostředí, teploty okolo 40 C a k tomu jsem asi po om stěhování pořádně nevypla nervíky. Menstruace mi začala hned po přestěhování bláznim, jednou po 14 dnech,pak po 38,teď po 26.Nevím,jakou zvolit techniku, zda měřit bazální teplotu...zda vynechat týden před "možnou"ovulací sex..co vlastně zvolit za taktiku,zda jít k lékaři a nebo tomu nechat ještě čas a nechat vše osudu.Též nevím, zda v takovém věku nemám nejdříve začít nějakým vyšetřením než vůbec začnu o miminku uvažovat - abych předešla případným komplikacím.Poradíte mi prosím?Ještě jsem četla o očkování proti zarděnkám - to musím ???Moc děkuji za každou radu a přeji hezký den.Antonie


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »